Rekrutacja do Akademii Samorzeczników (AS)

Rekrutacja do Akademii Samorzeczników (AS)

Jesteś osobą z niepełnosprawnością, albo jej rodzicem, opiekunem/ką?

Masz poczucie, że tematy dotyczące niepełnosprawności zbyt często są pomijane lub spychane na margines lokalnych, regionalnych, krajowych spraw?

Denerwuje Cię, gdy inni decydują za Ciebie, nie pytając o Twoje prawdziwe potrzeby?

Chcesz coś zmienić, chcesz być usłyszanym/ą, chcesz nauczyć się skutecznie upominać o swoje prawa?

Mieszkasz w powiecie siemiatyckim, bielskim lub hajnowskim?

Zapraszamy Cię do Akademii Samorzeczników!

Dołącz do SamoSprawnych!

Kim jest samorzecznik?

To osoba, która bezpośrednio występuje we własnym imieniu. Idea samorzecznictwa wywodzi się z praw osób z niepełnosprawnościami do pełnego decydowania o swoim życiu i samodzielnego wypowiadania się w ważnych dla siebie sprawach. Osoby z niepełnosprawnościami, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami stają się w ten sposób rzecznikami swoich spraw – czyli samorzecznikami, self-adwokatami,  SamoSprawnymi.

Jak wygląda nauka w Akademii Samorzeczników?

Zajęcia rozpoczną się późną wiosną lub latem 2021 r. (zależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej).  Aby ułatwić udział uczestnikom mieszkającym w różnych miejscowościach, utworzymy 3 równoległe grupy szkoleniowe. Każda grupa będzie miała spotkania na terenie swojego powiatu (siemiatycki, bielski, hajnowski). Każda grupa ma zaplanowane po 10 spotkań 3-godzinnych, a zajęcia będą odbywać się do końca 2021 roku. Program obejmuje m.in.: Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i inne kwestie prawne, lobbing, warsztaty z zakresu animacji i działań obywatelskich, warsztaty przygotowujące do wystąpień publicznych, w tym przed kamerą.

Dołożymy starań, aby w zajęciach mogły uczestniczyć osoby ze szczególnymi potrzebami oraz osoby, których sytuacja życiowa może utrudniać udział w tego typu przedsięwzięciach. Spotkania będą  odbywać się w miejscach przyjaznych osobom z różnymi niepełnosprawnościami. W razie potrzeby zapewnimy także tłumacza języka migowego. Będzie możliwość dodatkowych, indywidualnych konsultacji z trenerem. W uzasadnionych przypadkach pomożemy zorganizować opiekę nad dziećmi i osobami zależnymi. Istnieje także możliwość zwrotu kosztów dojazdu na zajęcia. 

Co będą robić SamoSprawni po ukończeniu Akademii?

Samorzecznicy (SamoSprawni) będą ważną częścią społeczności PełnoAktywnych. Pomogą nagłośnić tematy istotne dla poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Przy wsparciu animatora działań lokalnych oraz lokalnych sojuszników, samorzecznicy podejmą działania w terenie – u siebie w gminie, powiecie, subregionie. Będą spotykać się m.in. z radnymi, lokalnymi i regionalnymi włodarzami, mediami. Samorzecznicy będą inicjować lokalne działania, w tym lobbingowe, a razem z młodzieżą przeprowadzą akcje wolontarystyczne dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami. Osoby, które odkryją w sobie potencjał dziennikarski, wezmą udział w dodatkowym szkoleniu i pomogą rozwijać internetową telewizję.

Czy nauka w Akademii jest odpłatna?

Wszystkie zajęcia w Akademii Samorzeczników są bezpłatne. Odbywają się w ramach projektu „PełnoAktywni – SamoSprawni”. Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Rekrutacja

Jeśli chcesz podjąć naukę w Akademii Samorzeczników (AS), zapraszamy Cię najpierw do wypełnienia zgłoszenia online (poniżej). Następnie skontaktujemy się z Toba i umówimy spotkanie, podczas którego będziemy mogli lepiej się poznać. Opowiesz nam więcej o sobie, a my opowiemy Ci o projekcie, o Akademii, o SamoSprawnych, a także odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. W wyniku tej dwuetapowej rekrutacji wyłonimy 15 kandydatów na samorzeczników, którzy już wkrótce rozpoczną naukę w Akademii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: