Lokalni strażnicy gotowi do działania
Co wiemy o strażnictwie, rzecznictwie i samorzecznictwie? Jak możemy pilnować w swojej gminie, powiecie, subregionie przestrzegania praw mieszkańców, w tym zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami? Skąd czerpać wiedzę prawną i jak budować strategię na rzecz zmiany? Wokół tych problemów w dniach 14-15 maja 2021r. w Osmoli spotkało się 14 osób, społeczników reprezentujących 10 lokalnych organizacji z całego Subregionu Bielskiego. Tajników działań strażniczych uczyliśmy się od najlepszych, gdyż szkolenie „Podstawy działań strażniczych” poprowadziła pani Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Uczestniczące w szkoleniu organizacje to lokalni sojusznicy osób z niepełnosprawnościami. Cześć z nich ma także doświadczenie w prowadzeniu wolontariatu integracyjnego. Wszystkie należą do społeczności PełnoAktywnych. Wkrótce organizacje te podejmą kolejne ważne wyzwanie – będą wspierać działania samorzeczników. W projekcie „PełnoAktywni-SamoSprawni” jeszcze w tym roku zostanie bowiem przygotowana do pracy w terenie pierwsza w Subregionie Bielskim grupa 15 samorzeczników. To właśnie osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Skuteczność pracy samorzeczników zależy od wsparcia ze strony otoczenia – organizacji, instytucji, ludzi. Umiejętności rzecznicze i strażnicze będą tu kluczowe.
Szkolenie zorganizowano w ramach projektu „PełnoAktywni-SamoSprawni” realizowanego z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Fot.: Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” oraz Pustelnia Sękalik