„Własnym Głosem 2022” – SamoSprawni gospodarzami bielskiego spotkania o niepełnosprawności (20.06.2022)

„Własnym Głosem 2022” – SamoSprawni gospodarzami bielskiego spotkania o niepełnosprawności (20.06.2022)

W poniedziałek 20 czerwca 2022 r. w Bielskim Domu Kultury spotkały się osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny, lokalne organizacje społeczne, instytucje, samorządy i wszyscy, dla których niepełnosprawność to temat ważny zarówno ze względów osobistych, jak i w kontekście lokalnych spraw oraz kształtowania lokalnych polityk. Pod wspólnym hasłem „Własnym Głosem 2022” odbyło się Forum Samorzeczników oraz V Subregionalny Konwent Osób z Niepełnosprawnosciami. Spotkanie było okazją do podjęcia aktualnych  tematów w panelu dyskusyjnym pt. „10 lat Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami z perspektywy krajowej i lokalnej, czyli co osiągnęliśmy i dokąd zmierzamy”. W dyskusji brali udział też uczestnicy z widowni i zgłosili oni wiele ważnych postulatów. Forum odbyło się w przeddzień planowanej wizyty samorzeczników w Sejmie RP, zatem postulaty od razu trafiły do ich głównych adresatów na ul. Wiejskiej w Warszawie.

Forum uświetnił występ Teatru T3, działającego przy białostockim oddziale Polskiego Związku Niewidomych. Niewidomi i słabowidzący aktorzy przygotowali program pt. „Perły kabaretu lat ‘20”. Działają już od wielu lat pod opieką aktorów Teatru Dramatycznego w Białystoku. Są doskonale przygotowani, a aktorstwo to ich wielka pasja, czego dowód dali i podczas Forum.

Uroczystą chwilą było wręczenie dyplomów absolwentom Akademii Samorzeczników. Przez niemal rok brali oni udział w szkoleniach i warsztatach, które przygotowały ich do pracy w terenie. Ważnym punktem spotkania było podsumowanie efektów całego projektu „PełnoAktywni-Samosprawni” realizowanego przez Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” od stycznia 2021 do czerwca 2022.

Gospodarzami Forum były bielskie samorzeczniczki.  Organizatorami: Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” oraz Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami. Partnerami: Stowarzyszenie „Lazur Nadziei” oraz OWES w Subregionie Bielskim. Honorowym patronatem objął wydarzenie Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, a patronatem medialnym objęły: Bielsk.eu oraz telewizja NGOtv.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „PełnoAktywni  – SamoSprawni” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: